FC Zalau pierde amicalul cu Olimpia Satu Mare

Grupare salajeana a reusit sa se ridice de mai multe ori la nivelul adversarei, care a deplasat la Zalau fotbalisti cu experienta, însa pâna la urma, satmarenii s-au impus la limita

FC Zalau – Olimpia Satu Mare 0 – 1 (0 – 1)

Revenita dupa vacanta de vara, FC Zalau s-a pregatit pe plan local, iar miercuri a facut si primul amical, unul de dezmortire, în fata vicecampioanei Salajului, Rapid Jibou. Sigur ca diferenta de valoare s-a vazut, iar “alb-albastrii” s-au impus cu scorul de 5 – 1.

Primul test mai important al verii a fost cel de sâmbata dimineata (ora 11.00), când Stadionul “Municipal” Zalau a gazduit meciul cu Olimpia Satu Mare, formatie care în sezonul trecut s-a clasat pe locul 8 în Seria 2 din Liga a II-a.

Instalat pe banca tehnica a satmarenilor de doar câteva zile, Bogdan Andone a fost prezent la poalele Mesesului, dar nu pe banca, fostul “secund” al lui Marius Sumudica la campioana Astra luând loc în tribuna oficiala. La pauza acesta a coborât la nivelul terenului si a discutat minute bune cu “secundul”, pentru ca la finalul jocului sa programeze o mica sedinta chiar pe iarba…

În ce priveste partida, Olimpia a condus ostilitatile de la început si pâna la ultimul fluier al “centralului” Paul Unimatan. Mai mult, vizitatorii au deschis scorul înca din minutul 3, prin Dumitru Muntean, iar în primul primul sfert de ora poarta lui Claudiu Baican a fost asaltata din toate unghiurile. Portarul revenit în aceasta vara la Zalau, tocmai de la… Satu Mare, a facut ca tabela sa ramâna nemodificata.

Si Zalaul si-a încercat norocul în atac, iar Alexandru Maria a avut o incursiune frumoasa, ce putea fi fructificata. Fazele mai clare de gol au devenit mai rare, iar scorul reprizei a ramas 0 – 1.

La pauza, ambele formatii au facut multe modificari în lot, iar schimbarile au continuat si în cursul reprizei secunde, astfel ca fiecare jucator de pe foaia de joc a putut evolua. FC Zalau a aliniat dupa reluare o echipa doar de pusti, dar acestia au avut o mare ardoare si motivatie, batându-se pentru fiecare minge. stop_coloana

Chiar daca “Oli” a mai avut câteva ocazii, între care si o bara laterala, nu s-a mai înscris, dar antrenorii au admis ca jocul a fost unul util. Mai mult, oficialii gruparii din Satu Mare, dar si “capitanul” Cosmin Iuhas având doar cuvinte de lauda de prestatia tinerei echipe a Zalaului!

Si noi trebuie sa laudam prestatia elevilor lui Costica Olariu, cu atât mai mult cu cât FC Zalau se afla acum doar la începutul pregatirilor, în timp ce mai valoroasa adversara se afla chiar la finalul pregatirilor!

Sa spunem ca adversarul de sâmbata trebuia sa fie Fotbal Club Comuna Recea, dar Olimpia a solicitat acest amical, dupa ce FRF a amânat startul ligii secunde cu o saptamâna. În aceste conditii, jocul cu echipa din Maramures va avea loc miercuri, la Recea.

A marcat: Dumitru Muntean (min. 3)

FC Zalau: Claudiu Baican – Alberto Valimareanu, Tonko Robert, Raul Stanciu, Florin Istrate, Alexandru Talos, Paul Chiorean, Filip Rus, Alexandru Maria, Corneliu Tibuleac si Cristian Tabîrta. Rezerve: Razvan Sarkany, Andrei Pop – Cristian Erdely, Ibrahim Jamilu, Sergiu Bercean, Alex Neagota, Sebastian Duma, Daniel Supuran si Ciprian Nagy. Antrenori: Costica Olariu si Cristian Oros

Olimpia: Iulian Anca Trip – Nanou Brice, Florin Muresan, Mihai Onicas, Cosmin Iuhas, Robert Villand, Raul Kraus, Carlo Erdei, Dumitru Muntean, Vasile Pop si Bogdan Faur. Rezerve: Marius Suta, Andrei Preda – Adrian Ciul, Valter Heil, Van Dotten, Romario Rus, Tony Kalanos, Rares Takacs, Darius Lukacs, Cosmin Bura, Andrei Toma, Pavel Nemes, Mark Csik, Thomas Got, Raul Stef, Ioan Opris si Mario Chifor. Antrenor: Bogdan Andone

Au arbitrat: Paul Unimatan – Sergiu Corb si Alexandru Turian (toti trei din Zalau)

Observator: Patric Goie