februarie 6, 2023

Volei Municipal Zalau, eliminata din Cupa Challenge, dupa o noua infrangere cu Benfica Lisabona!

Dupa ce a fost invinsa cu 3 – 0 in meciul tur din Portugalia, gruparea de sub Meses a pierdut si jocul de la Zalau, cu toate ca in primul set a jucat foarte bine si s-a impus cu 25 – 23. Din setul doi, elevii lui Nikolay Jeliazkov au fost de nerecunoscut si in final Benfica a castigat cu 3 – 1, astfel ca aventura europeana a zalaunailor s-a oprit in optimile Cupei Challenge

rn

Avand in vedeure ca in tur, Benfica a castigat cu 3 – 0, sansele de calificare in sferturi erau reduse pentru Volei Municipal Zalau, insa elevii lui Nikolay Jeliazkov au mai crezut in ele. La fel si fanii Zalaului, care au venit intr-un numar mare in tribune.
Pentru a spera la calificare, gruparea de sub Meses trebuia sa joace exact in fata portughezilor, iar acest lucru s-a si intamplat in primul set, care a inceput echilibrat, dar dreptat, Volei Municipal a pus stapanire pe joc si cu un serviciu bun a reusit sa conduca in mai multe randuri. Sustinuti si de suporteri, voleibalistii zalauani s-au desprins la trei puncte, 21 – 18, moment in care antrenorul de la Benfica a cerut time-out. Gazdele au fost greu de doborat, iar primul set s-a terminat 25 – 23, astfel ca sperantele calificarii s-au reaprins.
A fost insa un simplu ”foc de paie”, deoarece din setul doi, gazdele au fost de nerecunoscut. Scorul a luat proportii din debut, astfel ca a fost 1 – 8, in ciuda timpurilor de odihna solicitate de Nikolay Jeliazkov. Vazand ca lucrurile nu merg, intr-un tarziu, bulgarul a apelat la schimbari, iar in teren a intrat Rares Balean, cel care l-a inlocuit pe Leo Dal Bosco. Cu toate acestea, Benfica a fost de neoprit, iar scorul a devenit 10 – 20! Constient ca setul nu mai poate fi castigat, antrenorul Nikolay a mai facut cateva schimbari si a incercat sa-i odihneasca pe o parte dintre jucatorii de baza, pentru setul trei. O diferenta de 10 puncte s-a inregistrat si la finalul setului, scorul fiind 15 – 25.
Jocul slab al gazdelor a continuat si in setul trei, in care tot portughezii au fost superiori. Daca in prima parte, scorul a fost mai strans, in a doua jumatate a setului, oaspetii au apucat sa se distanteze considerabil, astfel ca tabela a aratat 10 – 16. Au fost mai multe mingi trimise in fileu direct din serviciu de catre Volei Municipal, iar in greseli s-a intrecut in special Jani Jeliazkov. Acest lucru au remarcat si spectatorii care l-au si huiduit pe bulgar, fiind imediat schimbat de catre antrenor. in ciuda schimbarilor, Volei Municipal nu a mai putut recupera diferenta de puncte. Scorul a devenit 15 – 21, ca in final sa fie tot o diferenta de sase puncte, 19 – 25, iar dupa ce si-a adjudecat si acest set, Benfica a putut sarbatori calificarea in sferturi.
in aceste conditii, oaspetii nu au mai fortat in setul patru, in timp ce Volei Municipal Zalau a mai luptat pentru onoare si pentru fanii care au dorit sa mai ramana in tribuna, fiindca multi dintre suporteri au si plecat dupa setul trei.
Setul patru a fost mai echilibrat, dar tot oaspetii au condus cu avantaj minim, 7 – 8, 15 – 16 sau 19 -21, dar pe final, Benfica a apasat pedala de acceleratie si scorul a devenit 22 – 25.
Cu o ”dubla” victorie, portughezii se califica in sferturi, in timp ce Volei Municipal Zalau paraseste Cupa Challenge in optimi. insa, gruparea de sub Meses se poate lauda ca in acest sezon a eliminat doua echipe, Buducnost Podgorica si Steaua Bucuresti, care ce-i drept au fost sub nivelul Zalaului.

Volei Municipal Zalau – Benfica Lisabona 1 – 3 (23, -15, -19, -22)

Lasă un răspuns

NOTA: sunt interzise injuriile, incitările la ură ori violență, cuvintele obscene și atacul la persoană. Publicația „Graiul Sălajului” nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revenind integral autorului comentariului. Orice persoană care se consideră prejudiciată de conținutul unui comentariu, are posibilitatea să solicite ștergerea comentariului respectiv, în baza unei cereri în acest sens, transmise pe adresa de email a redacției: graiulsj@unisys.ro