Salajeanul Raul Crecan,pe podium

An de an, în luna aprilie are loc cea mai mare competitie sportiva de atletism din judetul Bistrita-Nasaud. Crosul „Gabriela Szabo” a ajuns în acest an la a IX-a editie si a fost un succes, asta daca tinem cont de numarul celor care au participat. La finalul saptamanii trecut, crosul care îi poarta   numele celebrei atlete a  strans în jur de 1200 de alergatori, din 20 de judete. Tineri, adolescenti, dar si persoane de varsta a doua, s-au echipat corespunzator si au mers în curtea Colegiului National „Liviu Rebreanu” Bistrita, pentru a-si dovedi rezistenta si viteza atunci cand este vorba de alergat. La eveniment a participat si Gabriela Szabo, acum ministru al Tineretului si Sportului, dar si ministrul delegat pentru Ape si Paduri, Doina Pana. Judetul Salaj a fost reprezentat de atleti ai Clubului Sportiv Scolar Zalau. Elevii pregatiti de Nelian Ianchis si Andrei Rus au atras atentia sutelor de  specatori prezenti la com-petitie. 13 sportivi au alergat pentru clubul zalauan. Cel mai bun loc a fost ocupat de Raul Crecan, ocupand prima treapta a podiumului la juniori II, iar la categoria Open, locul 7. La categoria copii Iulia Ones a ocupat cel mai bun loc, ratand la „mustata” podiumul. Orga-nizatorii, Primaria Bistrita si Inspectoratul Scolar Judetean Bistrita-Nasaud, au pus la bataie mai multestop_coloanapremii, pentru fiecare categorie. În total 9.000 de lei au fost acordati celor mai buni atleti. „A fost   o competitie frumoasa, cu foarte multi participanti. Sunt multumit de evolutiile elevilor mei, s-au comportat foarte bine”, ne-a marturisit antrenorul Andrei Rus.