„România Educată”, cu cel mai mare număr de profesori suplinitori din ultimii 5 ani, care predau în școlile din România

Aproape 44.600 de profesori suplinitori predau în școlile și grădinițele din România, în anul școlar 2023-2024, potrivit datelor Ministerului Educației. Este cel mai mare număr din ultimii 5 ani, conform perioadei analizate. La nivel național sunt 156.267 de profesori titulari, adică personal angajat pe perioadă nedeterminată. Vezi mai jos, în articol, care sunt județele cu cei mai mulți profesori suplinitori, dar și titulari.

  • Datele referitoare la numărul profesorilor din unitățile de învățământ preuniversitar au fost transmise senatorului Ștefan Pălărie (USR) de către Ministerul Educației.

Dacă în 2019 erau 36.787 de norme didactice ocupate cu personal angajat pe perioadă determinată (inclusiv personal didactic asociat și pensionat), în noiembrie 2023 erau 44.574 de angajați pe perioadă determinată. Acest lucru înseamnă că numărul lor a crescut cu cel puțin 21%.

Ce este Titularizarea

Titularizarea este examenul de angajare pe o perioadă nedeterminată într-o școală. Pentru a se titulariza – deci pentru a se angaja pe o perioadă nedeterminată – profesorii trebuie să obțină minimum nota 7 atât la examenul scris, cât și la inspecția la clasă în profilul postului.

Pentru a deveni suplinitor – deci pentru angajarea pe perioadă determinată – candidații trebuie să obțină minimum nota 5 atât la proba scrisă, cât și la inspecție.

În acest an școlar, județele cu cei mai mulți profesori titulari sunt următoarele: București (12921), Iași (6470), Suceava (6073), Cluj (5543), Bihor (5325), Argeș (5204), Prahova (5137), Dolj (5116), Bacău (5005) și Constanța (4931).

Cei mai puțini profesori angajați cu contract de muncă pe perioadă nedeterminată sunt în: Tulcea (1321), Giurgiu (1451), Ialomița (1741), Călărași (1803), Covasna (2084), Caraș-Severin (2091), Sălaj (2119), Mehedinți (2123), Teleorman (2247) și Ilfov (2249).

Numărul cadrelor didactice în noiembrie 2023:

Nr. crt.JudețPersonal didactic de predare pe perioadă nedeterminatăPersonal didactic de predare pe perioadă determinată
1Alba (AB)2926699
2Argeș (AG)5204872
3Arad (AR)35241026
4București (B)129214113
5Bacău (BC)50051080
6Bihor (BH)53251446
7Bistrița-Năsăud2753651
8Brăila (BR)2257587
9Botoșani (BT)3394831
10Brașov (BV)43561523
11Buzău (BZ)3444761
12Cluj (CJ)55432087
13Călărași (CL)1803693
14Caraș-Severin (CS)2091715
15Constanța (CT)49311740
16Covasna (CV)2084701
17Dâmbovița (DB)3809883
18Dolj (DJ)5116903
19Gorj (GJ)2947377
20Galați (GL)3877920
21Giurgiu (GR)1451665
22Hunedoara (HD)2859861
23Harghita (HR)31951095
24Ilfov (IF)2249945
25Ialomița (IL)1741581
26Iași (IS)64701965
27Mehedinți (MH)2123545
28Maramureș (MM)40361110
29Mureș (MS)49091418
30Neamț (NT)3695931
31Olt (OT)3271599
32Prahova (PH)51371511
33Sibiu (SB)33571456
34Sălaj (SJ)2119589
35Satu Mare (SM)2961877
36Suceava (SV)60731515
37Tulcea (TL)1321511
38Timiș (TM)49312191
39Teleorman (TR)2247478
40Vâlcea (VL)2889642
41Vrancea (VN)2683547
42Vaslui (VS)3240934

Sursă date: Ministerul Educației

În cazul profesorilor suplinitori, aceștia au un număr ridicat în următoarele județe: București (4113), Timiș (2191), Cluj (2087), Iași (1965), Constanța (1740), Brașov (1523), Suceava (1515), Prahova (1511), Sibiu (1456) și Bihor (1446).

Județele cu cei mai puțin profesori suplinitori sunt următoarele: Gorj (377), Teleorman (478), Tulcea (511), Mehedinți (545), Vrancea (547), Ialomița (581), Brăila (587), Sălaj (589), Olt (599) și Vâlcea (642).

Sursa edupedu.ro

About Author

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *