Margareta Hidigan – box şi Rad Elias Raul – culturism, sportivii anului în Sălaj

0
518

Direcţia Judeţeană pentru Sport şi Tineret Sălaj a întocmit clasamentele anului 2020, pentru sportivii din judeţ, la două categorii: sporturi olimpice şi sporturi neolimpice.

Clasament Sporturi Olimpice 2020

I. Margareta Hidigan – box – SCM Zalău – antrenori Ioan Dragoş şi Adrian Popuţea

II. Casiana Tişea – lupte-libere – CSS Zalău – antrenor Gheorghe Panc

II. Răzvan Cristea – box – CSM Zalău – antrenori Ioan Dragoş şi Adrian Popuţea

II. Diana Tănăsescu – box – CSM Zalău – antrenori Ioan Dragoş şi Adrian Popuţea

III. Patrick Bolduţ – tenis – ACS Sergiu Carp Tennis Club Zalău, antrenor Sergiu Carp

 Oana Flonta – tenis – CSM Zalău, antrenor Sergiu Carp

 Cezara But – tenis – ACS Sergiu Carp Tennis Club Zalău, antrenor Sergiu Carp

 Ioana Lung – tenis – Palatul Copiilor Zalău, antrenor Mihai Anca

 Ivan Kostic – volei – SCM Zalău, antrenor Sorin Pop

 Leo Dal Bosco – volei – SCM Zalău, antrenor Sorin Pop

 Raluca Kelemen – handbal – HC Zalău, antrenor Gheorghe Tadici

 Alexandra Dindiligan – handbal – HC Zalău, antrenor Gheorghe Tadici

 Raul Stanciu – fotbal – SCM Zalău, antrenor Marius Paşca

 Florin Pop – fotbal – SCM Zalău, antrenor Marius Paşca

 Paul Sorin Cosma – fotbal – CS Sportul 2007 Şimleu Silvaniei, antrenor George Zima

Premii speciale

CS Sportul 2007 Șimleu Silvaniei – premiul special acordat pentru promovarea sportivilor originari din județul Sălaj în Liga a III-a de fotbal a României

Liviu Antal – legitimat la FK Zalgiris Vilnius – distincție acordată pentru obținerea titlului de campion cu echipa de fotbal  FK Zalgiris Vilnius în Lituania  

Robert Szabo – legitimat  la CS Auto-Karting Rider’s Satu-Mare – premiu pentru rezultate foarte bune obținute în proba de Rally Sprint și proba de VTM în anul 2020

Robert Parge – legitimat  la CSM București – distincție acordată pentru rezultate foarte bune obținute la atletism în anul 2020

Alina Czeczi  – legitimată  la HC Dunărea Braila – premiul special acordat pentru continuitate și perseverență în activitatea handbalistică de la Handbal Club Dunărea Brăila

Ioan Onicaș – președinte Federația Română de Minifotbal – distincție pentru demersurile efectuate în vederea înființării Federației Române de Minifotbal 

Anamaria Sălăgean – legitimată la Clubul Sportiv Universitatea Olimpia Cluj – premiul special pentru debutul in Liga 1 de Fotbal feminin

Andrei Brisc – arbitru naţional principal de tenis – distincţie pentru merite deosebite în demersul de a profesa în activitatea de arbitru

Eric Verdeş – legitimat  la CS Winners TC Cluj Napoca – premiu pentru rezultate foarte bune obţinute la tenis în anul 2020, antrenor Adrian Szabo

Sergiu Carp – tenis – ACS Sergiu Carp – premiu pentru promovarea tinerelor talente sălăjene în tenisul de performanţă

Bogdan Cuceu  – tenis – CSM Zalău – premiu pentru rezultate foarte bune în anul 2020

Mihai Grec – tenis – Palatul Copiilor Zalău – premiu pentru rezultate foarte bune în anul 2020, antrenor Mihai Anca

Thomas Florean – legitimat la CSM Zalău – premiu pentru rezultate foarte bune în anul 2020 la tenis, antrenor Bogdan Cuceu

Cornel Florean – legitimat la CSM Zalău – premiu pentru rezultate foarte bune în anul 2020 la tenis, antrenor Ioan Leitan

Alexandru Puiu – legitimat la Palatul Copiilor Zalău – premiu pentru rezultate foarte bune obţinute în anul 2020 la tenis, antrenor Mihai Anca

Ana Carp – legitimată la CSM Zalău, premiu pentru rezultate notabile obţinute în anul 2020 la tenis, antrenor Constantin Carp

Constantin Carp –  tenis – premiu special acordat pentru întreaga activitate sportivă

Ioan Popa – box – premiu special acordat pentru întreaga activitate sportivă.

Clasament Sporturi Neolimpice 2020

1. Rad Elias Raul – culturism – CS Alfa Zalau, antrenor Liviu Unguruşan

2. Ana Popescu – karate tradiţional, CS Terra Kid Zalău, antrenor Cristian Duţă

3. Iulia Cliţan – karate tradiţional, CS Terra Kid Zalău, antrenor Cristian Duţă

4. Cristian Duţă – karate tradiţional, CS Terra Kid Zalău, antrenor Cristian Duţă

5. Ilena Benescu – karate tradiţional, CS Terra Kid Zalău, antrenor Cristian Duţă

„Deşi anul 2020 a fost unul compromis din cauza pandemiei de coronavirus, an în care s-au anulat mai multe competiţii şi acţiuni sportive oficiale, iar mulţi sportivi din judeţul Sălaj nu au putut participa, am decis totuşi să alcătuim două clasamente, dar să nu organizăm festivitatea de premiere, din cauza măsurilor şi restricţiilor impuse de pandemia de coronavirus. Suntem conştienti de faptul că mai mulţi sportivi reprezentaţi ai judeţului Sălaj nu punctează în clasament din cauza pandemiei, dar noi, ca instituţie de sport suntem nevoiţi şi în acelaşi timp bucuroşi să recunoaştem şi să recompensăm meritele şi rezultatele celor care au putut participa la competiţii oficiale în anul 2020”, spune Adrian Fărcaş, director executiv DJST Sălaj.

LĂSAȚI UN MESAJ

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!
Introduceți aici numele dvs.
Nota
Sunt interzise injuriile, incitările la ură sau violență, cuvintele obscene și atacul la persoană. Publicația Graiul Sălajului nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revenind integral autorului comentariului. Orice persoană care se consideră prejudiciată de conținutul unui comentariu, are posibilitatea de a solicita ștergerea comentariului respectiv, în baza unei cereri în acest sens, trimise pe adresa de e-mail a redacției, graiulsj@unisys.ro.