decembrie 2, 2022

Luceafărul Bălan a inregistrat a zecea infrangere

Luceafărul Bălan – Unirea Jucu 0 – 3

Dacă în deplasarea de la Recea și-a jucat șansa până în minutul 70, Luceafărul Bălan a jucat curajos și cu Unirea Jucu. Chiar dacă a întâlnit o formație cu pretenții la promovare, campioana Sălajului a ținut piept aproape o repriză. Astfel, debutul de joc a fost echilibrat, iar vizitatorii s-au lovit de o apărare bine organizată a Bălanului. În aceste condiții, prima ocazie a venit abia în minutul 40, când Mihai Maxim a avut o cursă de 50 de metri, a pasat în fața porții pentru Gavrilescu, care a ratat ținta din câțiva metri.După doar un minut, clujenii au deschis scorul. Gavrilescu a executat un corner, iar Gabriel Koti a marcat din câțiva metri, cu o lovitură de cap.Din acel moment, în teren a contat doar echipa lui Gică Barbu care se putea desprinde în minutul 52, când Alexandru Pop și Dan Gavrilescu au avut două ocazii în doar un minut.La puținele faze de atac, Bălanul a ratat șansa egalării prin Marius Haiduc, dar șutul său a trecut peste poartă. Apoi, Bogdan Ciaca a executat bine o lovitură liberă, însă portarul a respins pericolul. stop_coloana În ultimul sfert de oră, gazdele au fost la pământ. În urma unui contraatac, Mihai Maxim a însris pentru 0 – 2, iar după cinci minute, pe lista marcatorilor și-a trecut numele și Dan Gavrilescu deși sutul său nu anunța mare lucru.Formația antrenată de Călin Pop și Emil Ionaș putea marca golul de onoare în ultimul minut, însă Andrei Teglaș a ratat o lovitură de pedepasă, fază la care portarul intrat pe parcurs – Alexandru Coman – a respins balonul.În aceste condiții, Luceafărul Bălan a pierdut la scor de neprezentare și a rămas cu un singur punct acumulat după 11 etape. Etapa următoare, Bălanul se va deplasa la Unirea Dej, iar în ultima etapă va primi vizita unei alte grupări cu pretenții la promovare, este vorba de Luceafărul Bălan.

Lasă un răspuns

NOTA: sunt interzise injuriile, incitările la ură ori violență, cuvintele obscene și atacul la persoană. Publicația „Graiul Sălajului” nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revenind integral autorului comentariului. Orice persoană care se consideră prejudiciată de conținutul unui comentariu, are posibilitatea să solicite ștergerea comentariului respectiv, în baza unei cereri în acest sens, transmise pe adresa de email a redacției: graiulsj@unisys.ro