septembrie 30, 2022

Liderul CS Barcău Nuşfalău a inceput returul cu dreptul

În duelul cu “lanterna roşie”, formaţia condusă de Radu Mate s-a impus la scor de neprezentare

După mai bine de trei luni de pauză, Liga a IV-a Sălaj s-a reluat duminca trecută cu prima etapă din retur. Capul de afiş al rundei inaugurale din acest an a fost derby-ul dintre Unirea Mirşid şi Dumbrava Gâlăgu, la care au asistat peste 200 de spectatori.

Formaţia condusă de Călin Bereschi a fost net superioară echipei lui Marius Paşca, astfel că după prima repriză a condus cu 3 – 0. Soarta învingătoarei era deja decisă, mai ales că Unirea şi-a mărit avantajul în repriza secundă, iar la scorul de 4 – 0, Mirşidul şi-a permis să se relaxeze. Pe acest fond, Dumbrava a marcat de două ori până la final, iar în cele din urmă a pierdut la o diferenţă de două goluri. Cu toate acestea, gruparea condusă de Aurel Pintican ar putea câştiga la “masa verde” având în vedere că la finalul meciului a depus o contestaţie. Aceasta a fost analizată la Comisia de Disciplină, dar cazul a fost amânat.
La “masa verde” s-ar putea decide şi duelul dintre Silvania Cehu Silvaniei şi Olimpic Bocşa. Partida nu s-a disputat duminică, având în vedere că doar 8 jucători aveau valabile vizele medicale. Cu toate că şi în acest efectiv ar fi putut juca, jucătorii au refuzat acest lucru, iar după cele 15 minute regulamentare, arbitrul întâlnirii a fluierat finalul.
Liderul CS Barcău Nuşfalău a început returul cu o victorie la scor de neprezentare. Ce-i drept şi adversarul întâlnit a fost destul de modest, iar formaţia condusă de Radu Mate a trecut de “lanterna roşie” – Sportul Şimleu.
Flacăra Halmăşd şi-a asigurat victoria la Bobota încă din primele 13 minute când a condus cu 3 – 0. Gazdele au mai echilibrat jocul şi au revenit la un gol de adversar, dar în ultimele 10 minute, Adrian Dregan a risipit emoţiile.
Deşi toată lumea aştepta o victorie la scor a celor de la Rapid Jibou, gruparea de pe Someş a trecut de Gloria Ban doar cu scorul de 2 – 0.
Gazdele au preluat conducerea din primele minute după un autogol al lui Cristian Jula, dar desprinderea decisivă a avut loc abia în ultimul sfert de oră la reuşita lui Adrian Fărcaş. Până atunci, formaţia antrenată de Marius Muntean s-a jucat cu ocaziile, însă Andrei Teglaş şi colegii săi nu au fost suficienţi de precişi în faţa porţii adverse.
Deşi a condus cu 1 – 0 şi 2 – 1, AS Chieşd a fost de fiecare dată egalată la Ileanda. Meciul curgea spre un rezultat de egalitate, dar formaţia antrenată de Valer Puşcaş a fost mai pragmatică şi a înscris golul victoriei în ultimul minut de joc prin Ovidiu Cătană. stop_coloana
Cu toate că nu a efectuat transferuri în iarnă, CS Hida are un lot bun cu care poate face multe surprize în retur. Prima s-a produs în deplasarea de la CS Crasna, unde Florin Săstraş şi colegii săi au fost pragmatici şi s-au impus la scor de neprezentare.

Rezultatele şi marcatorii din etapa a XIII-a:
Unirea Mirşid – Dumbrava Gâlgău 4 – 2 (3 – 0) – neomologat Au marcat: Ciprian Pavel (‘12, 27 şi 63) şi Mihai Bode (‘37), respectiv Bogdan Ciaca (‘67) şi Andrei Bene (‘90+3)
Gloria Bobota – Flacăra Halmăşd 2 – 4 (1 – 3) Au marcat: Vasile Man (‘17) şi Marius Ardelean (‘72), respectiv Ciprian Nagy (‘3 şi 13) şi Adrian Dregan (‘5 şi 85) CS Crasna – CS Hida 0 – 3 (0 – 2) Au marcat: Florin Săstraş (‘29), Cornel Onaţ (‘32 – 11 m) şi Dragoş Covaci (‘50)
Rapid Jibou – Gloria Ban 2 – 0 (1 – 0) Au marcat: Cristian Onica (‘7 – aut.) şi Adrian Fărcaş (‘75) Benfica Ileanda – AS Chieşd 2 – 3 (0 – 1) Au marcat: Robert Ciurar (‘55) şi Ionuţ Duma (‘75), respectiv Petrică Lăcătuş (‘34) şi Ovidiu Cătană (‘66 şi 89) CSBarcău Nuşfalău – Sportul Şimleu 3 – 0 (1 – 0) Au marcat: Kallai Geza (‘45+1), Vasile Ciorba (‘63) şi Daniel Gut (‘78)
Silvania Cehu Silvaniei – Olimpic Bocşa nu s-a disputat

Clasament:
1. CS Barcău Nuşfalău 14 12 0 2 38 – 11 36 2. Rapid Jibou 14 11 1 2 45 – 15 34 3. Unirea Mirşid 13 10 1 2 39 – 16 31 4. Silvania Cehu Silv. 13 9 2 2 38 – 18 29 5. Dumbrava Gâlgău 13 9 1 3 32 – 16 28 6. Flacăra Halmăşd 14 8 3 3 40 – 26 27 7. AS Chieşd 14 7 0 7 28 – 31 21 8. CS Crasna 14 5 1 8 18 – 30 16 9. Gloria Ban 14 4 2 8 23 – 28 14 10. CS Hida 14 4 2 8 23 – 40 14 11. Olimpic Bocşa 13 4 1 8 27 – 37 13 12. Benfica Ileanda 14 2 3 9 18 – 34 9 13. Gloria Bobota 14 1 2 11 15 – 42 5 14. Sportul Şimleu 14 0 1 13 6 – 46 1
Etapa a XV-a este programată sâmbătă, ora 13 (juniorii) şi 15.00 (seniorii), după programul: AS Chieşd – Silvania Cehu Silvaniei, Sportul Şimleu – Gloria Bobota, Flacăra Halmăşd – Rapid Jibou, Dumbrava Gâlgău – CS Crasna, Gloria Ban – Unirea Mirşid, CS Hida – Benfica Ileanda şi Olimpic Bocşa – CS Barcău Nuşfalău

Lasă un răspuns

NOTA: sunt interzise injuriile, incitările la ură ori violență, cuvintele obscene și atacul la persoană. Publicația „Graiul Sălajului” nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revenind integral autorului comentariului. Orice persoană care se consideră prejudiciată de conținutul unui comentariu, are posibilitatea să solicite ștergerea comentariului respectiv, în baza unei cereri în acest sens, transmise pe adresa de email a redacției: graiulsj@unisys.ro