noiembrie 27, 2022

Juniorii republicani au caştigat eroic, la Reghin

Deşi a deplasat un lot foarte tânăr, gruparea de sub Meseş a câştigat pentru prima dată pe teren străin,unde a avut puterea să revină, chiar dacă a fost condusă cu 2 – 0

Dacă la meciul din etapa trecută a avut la dispoziţie mai mulţi juniori de la prima echipă, iar aici am putea să-i enumerăm pe Alexandru Flueraş, Sergiu Bercean, Răzvan Meleg sau Vlad Tohat, pentru partida din deplasarea de la Reghin, antrenorul Alexandru Pop a schimbat liniile. Ce-i drept, tot sâmbătă, echipa de seniori a susţinut ultimul meci din tur, la Sighetu Marmaţiei, iar cei enumeraţi mai sus au făcut deplasarea cu echipa mare. În aceste condiţii, juniorii republicani s-au deplasat cu mulţi copii, chiar şi din 2001, iar şansele unui rezultat pozitiv au fost extrem de mici, chiar dacă adversara a fost mai modestă, este vorba de Liceul Tehnologic din Reghin.

Încă din primul minut, FC Zalău s-a văzut condusă, dar putea egala după câteva minute, însă mingea şutată de Denis Chiş a lovit bara porţii adverse. Pe o contră, echipa din Reghin şi-a majorat diferenţa, iar zarurile păreau aruncate. Însă, tinerii jucători pregătiţi de Alexandru Pop au avut o tresărire de orgoliu şi au revenit în joc înainte de pauză, când Sergiu Horvat a marcat din centrarea lui Tomas Ilyes. Acest gol a dat curaj zălăunilor, care în partea secundă a egalat prin Bogdan Lazăr, cel care a revenit după o absenţă îndelungată. FC Zalău nu s-a mulţumit doar cu un egal, astfel că a forţat o victorie pe care a obţinut-o în ultimul sfert de oră. stop_coloana La capătul unei faze lucrate excelent între Ilyes Tamas, Radu Rad şi Denis Chiş, ultimul a finalizat cu gol, iar FC Zalău a reuşit o victorie mare, prima din acest sezon pe teren străin.
“Mă bucur pentru aceşti copii. Ne-am deplasat cu un lot foarte tânăr şi am avut în componenţă jucători chiar şi din 2001. Nu pot decât să-i felicit pentru tăria de caracter de care au dat dovadă. Au crezut în forţele lor, chiar dacă am fost conduşi cu 2 – 0. Sper să obţinem un rezultat pozitiv şi în următoarea deplasare de la Târgu Mureş”, a declarat Alexandru Pop.

În etapa următoare programată mâine, FC Zalău va evolua în deplasare la LPS Târgu Mureş.

Liceul Tehnologic Reghin – FC Zalău 2 – 3 (2 – 1)!

Au marcat: Sergiu Horvat, Vlad Lazăr şi Denis Chiş

FC Zalău: Andrei Pop – Gabriel Groza, Bogdan Lazăr, Alexandru Taloş, Alexandru Radu, Alin Lazăr, Radu Rad, Sergiu Horvat, Ilyes Tamas, Denis Chiş şi Pall Rudolf. Au mai evoluat: Marius Nemeş, Sergiu Ardelean şi Tudor Brîndea. Antrenor: Alexandru Pop

Lasă un răspuns

NOTA: sunt interzise injuriile, incitările la ură ori violență, cuvintele obscene și atacul la persoană. Publicația „Graiul Sălajului” nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revenind integral autorului comentariului. Orice persoană care se consideră prejudiciată de conținutul unui comentariu, are posibilitatea să solicite ștergerea comentariului respectiv, în baza unei cereri în acest sens, transmise pe adresa de email a redacției: graiulsj@unisys.ro