noiembrie 30, 2022

HC Zalău a rămas pe locul 8, după prima etapă a returului

În prima etapă a returului, gruparea de sub Meseş a pierdut la două goluri diferenţă, în deplasarea de la HCM Roman

Prima etapă din returul Ligii Naţionale a început încă de marţea trecută, având în vedere că mai multe echipe au fost angrenate la finele săptămânii în cupele europene. ”Balul” în 2016 a fost deschis de către Corona Braşov şi HCM Rm. Vâlcea, partidă pe care echipa lui Bogdan Burcea a câştigat-o la o diferenţă de cinci goluri. Însă, în prima repriză, formaţia de sub Tâmpa a avut emoţii, iar la pauză s-a văzut condusă. În cele din urmă, lucrurile au revenit la normalitate pentru braşovence, în actul secund, iar prin cele 3 puncte, braşovencele s-au apropiat de primele locuri.
 Aşa cum era normal să se întâmple pentru CSM Bucureşti, partida cu Măgura Cisnădie a fost un antrenament oficial înaintea jocurilor din Liga Campionilor, iar campioana României s-a impus la 12 goluri diferenţă. Tot o echipă din subsolul clasamentului a întâlnit şi vicecampioana României, dar în schimb, HCM Baia Mare a avut emoţii mai bine de o repriză pe terenul celor de la ”U” Alexandrion Cluj.
 Astfel, echipa antrenată de Carmen Amariei a avut cinci goluri avans la pauză şi spera la un rezultat mare. Din repriza secundă, lucrurile au reintrat la normalitate pentru HCM Baia Mare, care rapid a speculat greşelile din tabăra adversă şi a redus din handicap. În minutul 41 s-a restabilit egalitatea la 15, iar din acel moment pentru maramureşence jocul a devenit uşor, iar până la final au reuşit să facă scor.
 Într-o partidă cu importanţă în zona retrogradării, Unirea Slobozia a câştigat la limită cu HC Alba Sebeş şi şi-a consolidat locul 10 în clasament, în timp ce HC Alba Sebeş a rămas pe penultimul loc.
 HC Zalău şi-a păstrat poziţia a opta din clasament, cu toate că echipa lui Tadici a pierdut în Moldova. La fel ca şi la ultimele întâlniri, sălăjencele nu au prea avut şanse în deplasarea de la Roman, astfel că au debutat cu stângul în returul de campionat.
 ”Lanterna roşie” a Ligii Naţionale a rămas tot Rapid Bucureşti, după ce formaţia bucureşteană a pierdut în deplasarea de la Ploieşti. Echipa antrenată de Vasile Mărgulescu şi-a jucat şansa şi la pauză a condus la două goluri diferenţă. A contat mai puţin acest aspect, deoarece diferenţa de valoarea şi-a spus cuvântul stop_coloana în actul secund, iar CSM Ploieşti a câştigat în cele din urmă cu 33 – 30, dar fără să impresioneze.
 Având în vedere că la final de săptămână a evoluat în Cupa Cupelor, SCM Craiova şi-a amânat partida cu Dunărea Brăila, iar în aceste condiţii, ultimul meci al etapei a XIV-a se va disputa marţi, de la ora 18.00.

Rezultatele etapei a XIV-a, prima din retur:

Corona Braşov – HCM Rm. Vâlcea         31 – 26 (16 – 17) s
CSM Bucureşti – Măgura Cisnădie         31 – 19 (19 – 6)
HCM Roman – HC Zalău                         25 – 23 (11 – 10)
“U” Alexandrion Cluj – HCM Baia Mare   19 – 27 (13 – 8)
Unirea Slobozia – HC Alba Sebeş             23 – 22 (10 – 11)
CSM Ploieşti – Rapid Bucureşti                 33 – 30 (16 – 18)

Lasă un răspuns

NOTA: sunt interzise injuriile, incitările la ură ori violență, cuvintele obscene și atacul la persoană. Publicația „Graiul Sălajului” nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revenind integral autorului comentariului. Orice persoană care se consideră prejudiciată de conținutul unui comentariu, are posibilitatea să solicite ștergerea comentariului respectiv, în baza unei cereri în acest sens, transmise pe adresa de email a redacției: graiulsj@unisys.ro