octombrie 7, 2022

HC Zalau, invinsa clar de campioana Romaniei, intr-un joc cu 80 de goluri!

Gruparea zalauana nu a putut emite mari pretentii pe terenul celor de la CSM Bucuresti, formatie la care chiar in ziua jocului s-a transferat Claudia Constantinescu. Fara cea mai buna jucatoare din lot, echipa lui Tadici a fost invinsa la o diferenta de opt goluri, intr-un joc in care s-a marcat pe banda rulanta, nu mai putin de 80 de goluri, scorul final fiind 44 – 36

rn

HC Zalau a inceput anul cu o serie infernala, iar in 12 zile a fost nevoita sa sustina patru jocuri.
Ultimul a fost si cel mai greu, in conditiile in care luni dupa-amiaza, echipa lui Tadici a jucat pe terenul campioanei Romaniei, intr-un joc ce a contat pentru prima etapa a returului.
Chiar inaintea acestui meci, gruparea de sub Meses a pierdut-o pe Claudia Constantinescu, care a ajuns tocmai la CSM Bucuresti, insa ea nu a evoluat in jocul de luni, pe care l-a urmarit din tribuna.
Fara golgheter, echipa lui Tadici s-a exprimat mai greu in joc, insa era oricum greu sa emita pretentii pe terenul fostei castigatoare a Ligii Campionilor.
CSM Bucuresti nu s-a mai relaxat la fel cum a facut-o in meciul cu Gloria Buzau, astfel ca a inceput tare si dupa cinci minute a condus cu 5 – 1.
HC Zalau a mai redus din diferenta, insa CSM a jucat la adevarata sa valoare, mai ales ca peste cateva zile joaca in Liga Campionilor cu Gyor.
in aceste conditii si scorul de pe tabela a crescut, iar dupa un sfert de ora, bucurestencele au condus la cinci goluri ( 12 – 7).
Goal-keeper-ul Paula Teodorescu a marcat din poarta in poarta!
La vestiare s-a intrat cu 22 – 16, dupa ce in ultima secunda, Paula Teodorescu a marcat din poarta in poarta.
Pentru repriza secunda, HC Zalau a incercat sa se prezinte cat mai bine, dar nu a reusit mare lucru.
Totusi, partea pozitiva ar fi ca echipa lui Tadici a marcat nu mai putin de 36 de goluri, fiind echipa din Liga Nationala care a marcat cele mai multe goluri in poarta campioanei.
De cealalta parte insa, jocul din aparare nu a functionat aproape de loc, iar CSM Bucuresti scuturat plasele portii de la HC Zalau de 44 de ori!
Teodora Popescu, trei eliminari in doar 10 minute!?
Pe parcursul partii secunde s-a inregistrat si o diferenta de 10 goluri, 38 – 28 in minutul 50, cand HC Zalau evolua in inferioritate dupa eliminarea lui Teodora Popescu.
Tanara jucatoare a vazut de trei ori eliminarea de 2 minute, intr-un interval de nici 10 minute, astfel ca in minutul 53 a primit si cartonasul rosu.
Pe final, echipa zalauana a mai redus din handicap si diferenta a fost pana la urma de opt goluri.
Pana la urma aceasta infrangere era previzibila, iar pentru HC Zalau sunt mult mai importante urmatoarele jocuri.
Acum, handbalistele zalauane au o perioada mai lejera, iar urmatoarea partida va fi cu CSM Galati, pe 3 februarie, la Zalau.

Lasă un răspuns

NOTA: sunt interzise injuriile, incitările la ură ori violență, cuvintele obscene și atacul la persoană. Publicația „Graiul Sălajului” nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revenind integral autorului comentariului. Orice persoană care se consideră prejudiciată de conținutul unui comentariu, are posibilitatea să solicite ștergerea comentariului respectiv, în baza unei cereri în acest sens, transmise pe adresa de email a redacției: graiulsj@unisys.ro