HC Zalau a castigat cu ‘U’ Cluj, dar a primit 32 de goluri de la ultima clasata!

0
19

Gruparea condusa de Gheorghe Tadici a bifat a treia victorie din acest campionat, insa jocul de duminica a avut doua reprize diferite. Daca in prima repriza, zalauancele au condus si la 11 goluri, in partea secunda, situatia de pe tabela s-a mai echilibrat, iar Universitatea a mai putut sa recupereze din handicap. S-a terminat 38 – 32, Tadici fiind nemultmuit de evolutia echipei in partea secunda, dar si de numarul mare de goluri primite tocmai pe teren propriu

rn

Eliminata din Cupa EHF, HC Zalau a ramas sa se concentreze pe Liga Nationala, competitie in care duminica dupa-amiaza a obtinut a treia victorie din acest sezon. in cadrul etapei a VII-a, formatia antrenata de Gheorghe Tadici a trecut de “lanterna rosie” Universitatea Cluj, la capatul unui joc ce a avut doua reprize diferite.
Gazdele au inceput tare si dupa nici patru minute au avut 4 – 1. Portarul Raluca Kelemen a aparat un 7 m si pe o contra rapida HC Zalau s-a desprins la 5 – 1, moment in care antrenorul clujencelor a cerut time-out in speranta de a opri elanul gazdelor si de-si pune echipa pe picioare. Nu s-a intamplat acest lucru, deoarece zalauancele au continuat sa defileze si au strapuns apararea adversa cam din orice pozitie.
Diferenta de pe tabela a ajuns la 5 goluri in minutul 10, scor 10 – 5, iar dupa un sfert de ora, scorul a fost 14 – 6, Dana Abed Kader reusind sa marcheze cu o aruncare de la mijlocul terenului, poarta fiind goala. Finalul de repriza a apartinut tot gazdelor, care in 15 minute au mai marcat de 10 ori. in minutul 24 era 20 – 9, cea mai mare diferenta de scor, iar la pauza, gazdele conduceau cu 24 – 15.
Avand in vedere scorul de pe tabla, in partea secunda, Tadici a dat sanse si jucatoarelor tinere, insa HC Zalau nu a mai mentinut ritmul din prima repriza.
Zalauancele au comis mai multe greseli pe faza de aparare, au ratat cu prea mare usurinta, iar in aceste conditii, “U” Cluj a putut sa mai reduca din handicap, insa fara ca soarta invingatoarei sa mai poata fi pusa la indoiala.
A fost 28 – 20 in minutul 40, tot o diferenta de opt goluri inregistrandu-se si in minutul 50, 35 – 27. in final, gruparea de sub Meses a castigat cu 38 – 32, dar dupa acest joc, Tadici nu a fost prea incantat decat de cele 3 puncte, avand in vedere ca echipa sa a avut o evolutie mai stearsa in partea secunda si a incasat 32 de goluri pe teren propriu tocmai de la ultima clasata.
Cu 10 goluri, Valentina Panici a fost cea mai buna marcatoare de la HC Zalau, in timp ce de la Universitatea Cluj, cea mai buna marcatoare a fost Diana Lazar.

rn

HC Zalau – “U” Cluj 38 – 32 (24 – 15)

LĂSAȚI UN MESAJ

NOTA: sunt interzise injuriile, incitarile la ura ori violenta, cuvintele obscene si atacul la persoana.

Publicatia „Graiul Salajului” nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revenind integral autorului comentariului.

Orice persoana care se considera prejudiciata de continutul unui comentariu, are posibilitatea sa solicite stergerea comentariului respectiv, in baza unei cereri in acest sens, transmise pe adresa de email a redactiei, graiulsj@unisys.ro.

Vă rugăm să introduceți comentariul dvs.!