Grupul Scolar ”Octavian Goga” Jibou – o scoala a viitorului

Rezultate merituoase
Rezultatele obtinute in anul scolar 2008-2009 au puterea sa-i convinga pe elevi si pe parinti sa se orienteze catre scoala noastra, sa aiba incredere in colectivul didactic al scolii, avand certitudinea ca nu ii va dezamagi si ca va scoate la finele fiecarui ciclu de invatamant generatii de elevi bine pregatite, capabile sa se integreze in productie sau in ciclurile superioare de invatamant.
CICLUL PRIMAR – SECTIA ROMANA
Concurs international “Munca si creatie” – Rus Denisa, premiul II
Concursul nasional de pictura – Sava Mihai, Sava Elisabeta – premiul I
Concurs international de pictura – locul I
Concursul national de evaluare in matematica – Fazecas Petru (IV) – Mentiune
CICLUL PRIMAR – SECTIA MAGHIARA
Faza judeteana a concursului de basme – locul II
Concursul national de povestire “Pe aripile basmelor”, Oradea – premiul special
Concurs de recitare – Faza judeteana- locul I – Nagy Izabella (III), Faza nationala, Satu-Mare – locul III
Concurs de recitare “Kanyadi Sándor” – Faza judeteana – locul I – Matyus Csenge (IV), Faza nationala, Varsolt- locul II
CICLURILE GIMNAZIAL SI LICEAL
CHIMIE
Conc. «Chimexpert», Satu M. – Dregan Anda (VII.) – premiul II; Criste Rafael (VII) – premiul III; Chis Diana (VII) – mentiune
Olimpiada de chimie – faza judeteana – Maties Adriana (VIII) – mentiune; Dregan Anda (VII) – mentiune; Criste Rafael (VII) – mentiune
MATEMATICA
Olimpiada de matematica-Faza judeteana – Indreies Andrei (V) – mentiune; Gyorfi Deak Géza (VII) – locul II si participare la faza interjudeteana
Concursul nat. de Matematica aplicata “Adolf Haimovici” – faza jud. – Ianchis Adina (X) -premiul III; Matyas Andrei (XI)- mentiune; Groza Diana (XII)-mentiune
LIMBA SI LITERA-TURA ROMANA
Olimpiada de Limba si Literatura romana(faza jud.) – Butas Jessica (VI) – mentiune; Criste Rafael (VII) – mentiune; Dregan Anda (VII) – mentiune; Soos Cristina (VIII) – mentiune; Barsan Mihaela (VIII) – mentiune;
Sesiunea de comunicari – Calacean Daniela (IX) – premiul I; Bercean Natalia (IX) – premiul II; Man Ana Maria (IX) – mentiune
TEHNOLOGII
Olimpiada nationala, Tg. Mures :-Nemeti Ioan- premiul III; Boncea Andrei – participare; Noje George – participare;
Olimpiada nationala, Botosani:- Ciocean Daniel – participare; Chichisan Ioan (XIII); Luca Vlad (XII); Mos Ioan (XII) – participare;
Olimpiada judeteana : Noje George (x) – premiul III
EDUCA{IE TEHNOLOGICA
Olimpiada judeteana – Nagy- Kulcsar Robert (V) – premiul I, participare la faza nationala; Moldovan Cristina (VIII)- premiul III;
LIMBA FRANCEZA
Olimpiada de limba franceza – faza judeteana – Soos Cristina (VIII) – premiul I; Maties Adriana (VIII) – premiul II;
“Cangurul francofon” – faza nationala, Bucuresti; Maties Adriana -premiul II
GEOGRAFIE
Olimpiada faza judeteana: Maties Adriana (VIII) – locul II si participare la faza nationala; Noje Ioan (X)- locul III
ISTORIE
Olimpiada – faza judeteana – Barsan Mihaela (VIII) – mentiune; Purcar Ioana (VIII) – mentiune; Noje Ioan (X)-premiul III;
SESIUNEA DE COMUNICARI SI REFERATE STIINTIFICE
Profil tehnic
Festivalul stiintei – Zalau – Tabela de scor – Nemeti Ioan – locul II; Centrala solara – Szilagyi Claudiu – mentiune;
Sesiunea de comunicari – Centrala solara – Nemeti Ioan – locul I; Aplicatii cu LED- Fazacas Cosmin, Mihaila Ionut – Locul II;
Profil servicii
Sesiunea de comunicari: “Antreprenoriat social” – Muresan Geanina (XI) – locul II
ALTE ACTIVITATI SI CONCURSURI: «Sanitarii priceputi», «Circulatie rutiera», «Apararea civila», «Prietenii pompierilor»
COMPETI{II SPORTIVE
-«Cupa Lyceum» – Zalau – handbal baieti – locul II
– «Olimpiada Nationala a Sportului scolar» – handbal fete -locul V, handbal baieti – locul I (gimnaziu); handbal baieti – locul II (licee); «Cupa Oraselor» – locul II la punctajul general; Zaharie Dan (VIII) -locul I, viteza 50 m; minifotbal – locul II; handbal baieti – locul II; handbal fete – locul II
Campusul scolar
Visul Grupului Scolar „O. GogaI de a avea un campus scolar modern, care sa dispuna de toate utilitatile necesare studiului si procesului de educatie in conditii europene, se apropie cu pasi repezi de realitate.
Beneficiind de toate aprobarile necesare, proiectul cuprinde un ansamblu de cladiri necesare desfasurarii procesului de invatamant liceal cu urmatoarele destinatii: scoala, cantina, camin pentru elevi, bloc de garsoniere pentru profesori, ateliere-scoala, sala de sport.
Cladirea scolii va cuprinde un ansamblu de 24 sali de clasa, avand o capacitate de 720 de elevi si 7 laboratoare (chimie, fizica, informatica, biologie, limbi straine, arte vizuale si muzica), cu o capacitate de 30 elevi/laborator.
Atelierele modulare vor permite o pregatire optima pentru meseria pentru care au optat elevii Scolii de Arte si Meserii.
Caminul si cantina (cu o capacitate de 300 locuri), precum si garsoniera pentru profesori vor face ca ziua de lucru sa poata fi folosita activ, fara timpi morti. Apropierea de fiecare obiectiv din campus va permite realizarea a numeroase activitati extra-curriculare, de care vor putea beneficia toti elevii scolii.
Noul campus va cuprinde dotari la nivelul invatamantului modern european, oferind posibilitatea elevilor de a se specializa intr-o gama larga de profesii si de a fi, astfel competitivi pe piata europeana a muncii. In acelasi timp, elevii vor avea oportunitatea de a primi si o pregatire teoretica temeinica care le va fi utila pentru a urma un ciclu superior de invatamant.
Constructia campusului va incepe in acest an si se va finaliza in 2010.
Cadre didactice
Cadre didactice:
Invatatori: 11, Institutori: 2, Profesori: 36, Ingineri: 6, Psiholog si logoped scolar: 1-1, Maistri: 6.
Grade didactice: Gradul I: 29, Gradul II: 7, Definitivat: 18, Debutant: 7.
Numar elevi: 861

Clasele I-IV: 177
Clasele V-VIII : 251
Clasele IX-XIII: 268
SAM : 165
Parteneriate si colaborari
Conventii de colaborare locale cu diversi agenti economici (Coop. Mestesugarul SA, S.C. EnergobitProd SRL, S.C. Confectia SA, S.C. ACE SA, ACR, Bol-tub SRL) in domeniul constructii, textile, mecanic si electric, in vederea efectuarii practicii profesionale pentru elevii de la sAM
Proiecte de parteneriat educational cu Gradinitele 1-3 din Jibou, Biblioteca Oraseneasca Jibou, Clubul Copiilor, Centrul de Cercetari Biologice Jibou;
Proiecte de parteneriat educational in colaborare cu scoli din Satu Mare, Zalau, Baia Mare si Oradea ;
Participare anuala la manifestarile Spring Day in Europe, Saptamana Francofoniei;
Proiecte de parteneriat educational cu Directia de Combatere a Delincventei Salaj si Directia Antidrog Salaj
Comenius 1.1 – Parteneriat scolar “Parcuri nationale si rezervatii naturale” – proiect realizat impreuna cu scoli din Italia, Portugalia, Polonia, Slovacia si Turcia
Parteneriate cu Centrul de Cercetari Biologice Jibou – Micii ecologisti, Pastrati echilibrul ecologic, Abecedar ecologic
Parteneriate cu Biblioteca oraseneasca Jibou – Prietena mea, cartea
Parteneriate cu cabinetul medical scolar – Descopera o lume sanatoasa, Iubeste sanatos
Parteneriate cu alte scoli – Caravana prieteniei (cu scoala Tihau), Micii mestesugari (cu scoala Petre Dulfu, Baia Mare)
Parteneriat cu Centrul de Prevenire, Combatere, Evaluare si Asistenta Antidrog Salaj – Nu vreau sa fiu sclavul unui viciu
Baza materiala
Un laborator modern de informatica, utilat cu platforma educationala AEL si legatura la internet; Laboratoare de fizica, chimie si biologie; 15 sali de clasa; Un teren de sport; Biblioteca scolara (peste 12.500 volume); Statie de amplificare proprie; Revista scolara (Interferente); Ateliere pentru clasele de liceu si scoala de arta si meserii; In viitorul apropiat, campus scolar pentru clasele de SAM si liceu, Sala de gimnastica;
Elevilor de liceu si SAM li se asigura, la cerere, cazare si masa.
GRUPUL SCOLAR “OCTAVIAN GOGA: JIBOU
Jibou, Strada Parcului nr.3, telefon: 0260/644652,
e-mail: [email protected]

About Author

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *