noiembrie 27, 2022

FC Zalau pierde la Sighet si ierneaza pe penultimul loc

Elevii lui Costica Olariu au pierdut ultimul meci din acest tur de campionat pe terenul celor de la CSM Sighetu Marmatiei

CSM Sighetu Marmatiei – FC Zalau 3 – 0 (2-0)

Cel mai negru tur din istoria echipei FC Zalau s-a încheiat sâmbata, în deplasare la CSM Sighetu Marmatiei, unde sansele echipei zalauane de a obtine un rezultat pozitiv au fost extrem de mici. Desi gruparea de la poalele Mesesului a început meciul cu sansa a doua, Raul Stanciu si compania s-au tinut bine în primele zece minute ale partidei, dupa care, în urma unui corner, echipa gazda deschide scorul prin Alexandru Taciuc care reuseste sa trimita mingea în plasa cu un sut în forta.

Dupa marcarea golului, jucatorii echipei gazda, CSM Sighet s-au mutat la propriu în jumatatea Zalaului, astfel ca ocaziile nu au întârziat sa apara. Mai întâi, la doar câteva minute de la reluarea jocului în urma unui fault inegzistent în careul salajenilor, centralul arata punctul cu var. Lovitura de pedeapsa a fost executata de Adrian Bedea, dar portarul Zalaului, Cristi Man si-a aratat valoarea si a respins sutul trimis de mijlocasul Sighetului. În urma loviturii de la 11m portarul Zalaului a fost accidentat destul de grav, un jucator al echipei gazda l-a calcat pe mâna, astfel ca goalkeeperul salajean a trebuit schimbat. În poarta a intrat Vlad Muscan.
Dupa un atac frumos purtat de mijlocasii echipei gazda, mingea ajunge în careu acolo unde Ionut Blaga intra prin alunecare si respinge, moment în care arbitrul asistent ridica fanionul si centralul arata punctul cu var si cartonasul galben lui Ionut Blaga. Faza a fost contestata vehement de banca Zalaului. De aceasta data, lovitura de la 11m a fost executata de Bogdan Roghina, iar fostul jucator al “alb-albastrilor” l-a învins pe Vlad Muscan cu un sut plasat.
Înca din minutul 30 tabela arata 2-0, iar echipa antrenata de Costica Olariu nu mai avea nimic de pierdut si a început sa atace pe toate partile. Mai întâi Liviu stop_coloana Chetan are o ocazie de a marca, dar portarul Began se opune, dupa care Viorel Ionascu trimite un sut în forta, dar mingea este respinsa. Minute bune apararea Zalaului a stat undeva la mijlocul terenului, iar atacantii gruparii de la poalele Mesesului încercau sa desfaca apararea bine asezata a Sighetului. Pâna la pauza tabela a ramas nemodificata, iar CSM Sighetu Marmatiei a intrat la vestiare cu doua goluri avantaj.
În partea a doua, jocul a fost mai echilibrat, iar pâna aproape de jumatatea reprize nicio echipa nu a avut vreo ocazie de a marca. În minutul 69, Denis Lemac fostul jucator al celor de la Dinamo Bucuresti a marit avantajul pe tabela de marcaj dupa o faza lucrata frumos de mijlocasii Sighetului. Pâna la finalul meciului, Zalaul a încercat sa marcheze golul de onoare dar fara rezultat. Astfel ca, FC Zalau încheie acest tur negru de campionat cu o înfrângere, contabilizând totodata a noua înfângere din acest sezon.

CSM Sighet: 12. Razvan Began – 7 . Daniel Filip, 93. Alex. Novoselenski,13. Bucur Cristian (cpt.), 20. Grigore Turda, 19. Târlea Ionut, 10. Bogdan Roghina, 6. Adrian Bedea, 11. Alex Taciuc, 25. Denis Lemac si 14. Raul Novoselenski. Rezerve: 33. Ionescu Andrei, 28. Stefan Suru, 9. Daniel Bruma, 21. Daniel Pop si 16. David Filip.Antrenor: Valentin Sinescu
FC Zalau: 1. Cristian Man – 3. Sergiu Bercean, 21. Tonko Robert, 6. Ionut Blaga, 15. Viorel Ionascu, 8. Flavius Dumbravean, 18. Alexandru Flueras, 17. Liviu Chetan, 10. Raul Stanciu (cpt.), 7. Daniel Supuran si 11. Cristian Tabîrta. Rezerve: 12. Vlad Muscan – 9. Alex Pop, 2. Vlad Tohat, 29. Razvan Meleg si 16. Sebastian Duma.Antrenori: Costica Olariu si Cristian Oros

Lasă un răspuns

NOTA: sunt interzise injuriile, incitările la ură ori violență, cuvintele obscene și atacul la persoană. Publicația „Graiul Sălajului” nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revenind integral autorului comentariului. Orice persoană care se consideră prejudiciată de conținutul unui comentariu, are posibilitatea să solicite ștergerea comentariului respectiv, în baza unei cereri în acest sens, transmise pe adresa de email a redacției: graiulsj@unisys.ro