noiembrie 27, 2022

Euro 2020 – Ultima strigare!

rn
rn
rn

Ultimele doua runde din preliminariile Campinatului European sunt programate în perioada 14-19 noiembrie.

rn

55 de selectionate împartite în 10 grupe lupta pentru primele 20 de locuri la turneul final al Campionatului European din 2020. O editie aniversara organizata în 12 orase europene, între care si Bucurestiul.

rn

Vezi mai jos programul, rezultatele si clasamentele din preliminariile EURO 2020. La turneul final se califica primele doua clasate din fiecare grupa. Ultimele 4 calificate vor fi stabilite în urma play-off-ului Ligii Natiunilor.

rn

Sunt sigure deja de prezenta la EURO: Belgia, Italia, Polonia, Rusia, Ucraina si Spania.

rn

Grupa A

rn

22 martie: Bulgaria – Muntenegru 1-1 (Nedelev 82-pen. / Mugoša 50), Anglia – Cehia 5-0 (Sterling 24, 62, 68, Kane 45+2-pen., Kalas 84-autogol)
25 martie: Muntenegru – Anglia 1-5 (Vešović 17 / Keane 30, Barkley 39, 59, Kane 71, Sterling 81), Kosovo – Bulgaria 1-1 (Zeneli 61 / Bozhikov 39)
7 iunie: Muntenegru – Kosovo 1-1 (Mugoša 69 / Rashica 24), Cehia – Bulgaria 2-1 (Schick 19, 50 / Isa 3)
10 iunie: Cehia – Muntenegru 3-0 (Jankto 18, Kopitović 49-autogol, Schick 82-pen.), Bulgaria – Kosovo 2-3 (Popov 43, Dimitrov 55 / Rashica 14, Muriqi 64, Rashani 90+3)
7 septembrie: Kosovo – Cehia 2-1 (Muriqi 20, Vojvoda 67 / Schick 16), Anglia – Bulgaria 4-0 (Kane 24, 50-pen., 73-pen., Sterling 55)
10 septembrie: Muntenegru – Cehia 0-3 (Souček 54, Masopust 58, Darida 90+4-pen.), Anglia – Kosovo 5-3 (Sterling 8, Kane 19, Vojvoda 38-autogol, Sancho 44, 45+1 / V. Berisha 1, 49, Muriqi 55-pen.)
11 octombrie: Muntenegru – Bulgaria 0-0, Cehia – Anglia 2-1 (Brabec 9, Ondrášek 85 / Kane 5-pen.)
14 octombrie: Kosovo – Muntenegru 2-0 (Rrahmani 10, Muriqi 34), Bulgaria – Anglia 0-6 (Rashford 7, Barkley 20, 32, Sterling 45+3, 69, Kane 85)

rn

rn rn rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

Anglia

rn

rn

6

rn

rn

5

rn

rn

0

rn

rn

1

rn

rn

26-6

rn

rn

15

rn

rn

Cehia

rn

rn

6

rn

rn

4

rn

rn

0

rn

rn

2

rn

rn

11-9

rn

rn

12

rn

rn

Kosovo

rn

rn

6

rn

rn

3

rn

rn

2

rn

rn

1

rn

rn

12-10

rn

rn

11

rn

rn

Bulgaria

rn

rn

7

rn

rn

0

rn

rn

3

rn

rn

4

rn

rn

5-17

rn

rn

3

rn

rn

Muntenegru

rn

rn

7

rn

rn

0

rn

rn

3

rn

rn

4

rn

rn

3-15

rn

rn

3

rn

rn

14 noiembrie: Anglia – Muntenegru, Cehia – Kosovo (21:45)
17 noiembrie: Kosovo – Anglia, Bulgaria – Cehia (19:00)

rn

Grupa B

rn

22 martie: Portugalia – Ucraina 0-0, Luxemburg – Lituania 2-1 (Barreiro Martins 45, Rodrigues 55 / Černych 14)
25 martie: Portugalia – Serbia 1-1 (Danilo 42 / Tadić 7-pen.), Luxemburg – Ucraina 1-2 (Turpel 34 / Tsygankov 40, Rodrigues 90+3-autogol)
7 iunie: Ucraina – Serbia 5-0 (Tsygankov 26, 27, Konoplyanka 46, 75, Yaremchuk 58), Lituania – Luxemburg 1-1 (Novikovas 74 / Rodrigues 21)
10 iunie: Ucraina – Luxemburg 1-0 (Yaremchuk 6), Serbia – Lituania 4-1 (A. Mitrović 20, 34, Jović 35, Ljajić 90+2 / Novikovas 71-pen.)
7 septembrie: Lituania – Ucraina 0-3 (Zinchenko 7, Marlos 27, Malinovskyi 62), Serbia – Portugalia 2-4 (Milenković 68, A. Mitrović 85 / William Carvalho 42, Gonçalo Guedes 58, Ronaldo 80, Bernardo Silva 86)
10 septembrie: Luxemburg – Serbia 1-3 (Turpel 66 / A. Mitrović 36, 78, Radonjić 55), Lituania – Portugalia 1-5 (Andriuškevičius 28 / Ronaldo 7-pen., 62, 65, 76, William Carvalho 90+2)
11 octombrie: Ucraina – Lituania 2-0 (Malinovskyi 29, 58), Portugalia – Luxemburg 3-0 (Bernardo Silva 16, Ronaldo 65, Gonçalo Guedes 89)
14 octombrie: Ucraina – Portugalia 2-1 (Yaremchuk 6, Yarmolenko 27 / Ronaldo 72-pen.), Lituania – Serbia 1-2 (D. Kazlauskas 79 / A. Mitrović 49, 53)

rn

rn rn rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

UCRAINA

rn

rn

7

rn

rn

6

rn

rn

1

rn

rn

0

rn

rn

15-2

rn

rn

19

rn

rn

Portugalia

rn

rn

6

rn

rn

3

rn

rn

2

rn

rn

1

rn

rn

14-6

rn

rn

11

rn

rn

Serbia

rn

rn

6

rn

rn

3

rn

rn

1

rn

rn

2

rn

rn

12-13

rn

rn

10

rn

rn

Luxemburg

rn

rn

6

rn

rn

1

rn

rn

1

rn

rn

4

rn

rn

5-11

rn

rn

4

rn

rn

Lituania

rn

rn

7

rn

rn

0

rn

rn

1

rn

rn

6

rn

rn

5-19

rn

rn

1

rn

rn

14 noiembrie: Serbia – Luxemburg, Portugalia – Lituania (21:45)
17 noiembrie: Serbia – Ucraina, Luxemburg – Portugalia (16:00)

rn

Grupa C

rn

21 martie: Irlanda de Nord – Estonia 2-0 (McGinn 56, S. Davis 75-pen.), Olanda – Belarus 4-0 (Depay 1, 55-pen., Wijnaldum 21, Van Dijk 86)
24 martie: Irlanda de Nord – Belarus 2-1 (J. Evans 30, Magennis 87 / Stasevich 33), Olanda – Germania 2-3 (De Ligt 48, Depay 63 / Sané 15, Gnabry 34, Schulz 90)
8 iunie: Estonia – Irlanda de Nord 1-2 (Vassiljev 25 / Washington 77, Magennis 80), Belarus – Germania 0-2 (Sané 13, Reus 62)
11 iunie: Germania – Estonia 8-0 (Reus 10, 37, Gnabry 17, 62, Goretzka 20, Gündoğan 26-pen., Werner 79, Sané 88), Belarus – Irlanda de Nord 0-1 (McNair 86)
6 septembrie: Estonia – Belarus 1-2 (Sorga 54 / Naumov 48, Skavysh 90+2), Germania – Olanda 2-4 (Gnabry 9, Kroos 73-pen. / F. de Jong 59, Tah 66-autogol, Malen 79, Wijnaldum 90+1)
9 septembrie: Irlanda de Nord – Germania 0-2 (Halstenberg 48, Gnabry 90+3), Estonia – Olanda 0-4 (Babel 17, 47, Depay 76, Wijnaldum 87)
10 octombrie: Belarus – Estonia 0-0, Olanda – Irlanda de Nord 3-1 (Depay 80, 90+4, L. de Jong 90+1 / Magennis 75)
13 octombrie: Belarus – Olanda 1-2 (Dragun 54 / Wijnaldum 32, 41), Estonia – Germania 0-3 (Gündoğan 51, 57, Werner 71)

rn

rn rn rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

Olanda

rn

rn

6

rn

rn

5

rn

rn

0

rn

rn

1

rn

rn

19-7

rn

rn

15

rn

rn

Germania

rn

rn

6

rn

rn

5

rn

rn

0

rn

rn

1

rn

rn

20-6

rn

rn

15

rn

rn

Irlanda de Nord

rn

rn

6

rn

rn

4

rn

rn

0

rn

rn

2

rn

rn

8-7

rn

rn

12

rn

rn

Belarus

rn

rn

7

rn

rn

1

rn

rn

1

rn

rn

5

rn

rn

4-12

rn

rn

4

rn

rn

Estonia

rn

rn

7

rn

rn

0

rn

rn

1

rn

rn

6

rn

rn

2-21

rn

rn

1

rn

rn

16 noiembrie: Irlanda de Nord – Olanda, Germania – Belarus (21:45)
19 noiembrie: Olanda – Estonia, Germania – Irlanda de Nord (21:45)

rn

Grupa D

rn

23 martie: Georgia – Elvetia 0-2 (St. Zuber 56, Zakaria 80), Gibraltar – Irlanda 0-1 (Hendrick 49)
26 martie: Elvetia – Danemarca 3-3 (Freuler 19, Xhaka 66, Embolo 76 / M. Jørgensen 84, Gytkjær 88, Dalsgaard 90+3), Irlanda – Georgia 1-0 (Hourihane 36)
7 iunie: Georgia – Gibraltar 3-0 (Gvilia 30, Papunashvili 59, Arveladze 76-pen.), Danemarca – Irlanda 1-1 (Højbjerg 76 / Duffy 85)
10 iunie: Irlanda – Gibraltar 2-0 (J. Chipolina 29-autogol, Brady 90+3), Danemarca – Georgia 5-1 (Dolberg 13, 63, Eriksen 30-pen., Y. Poulsen 73, Braithwaite 90+3 / Lobzhanidze 25)
5 septembrie: Irlanda – Elvetia 1-1 (McGoldrick 85 / Schär 74), Gibraltar – Danemarca 0-6 (Skov 6, Eriksen 34-pen., 50-pen., Delaney 69, Gytkjær 73, 78)
8 septembrie: Elvetia – Gibraltar 4-0 (Zakaria 37, Mehmedi 43, Rodríguez 45+4, Gavranović 87), Georgia – Danemarca 0-0
12 octombrie: Georgia – Irlanda 0-0, Danemarca – Elvetia 1-0 (Y. Poulsen 85)
15 octombrie: Elvetia – Irlanda 2-0 (Seferović 16, Duffy 90+3-autogol), Gibraltar – Georgia 2-3 (L. Casciaro 66, R. Chipolina 74 / Kharaishvili 10, Kankava 21, Kvilitaia 84)

rn

rn rn rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

Danemarca

rn

rn

6

rn

rn

3

rn

rn

3

rn

rn

0

rn

rn

16-5

rn

rn

12

rn

rn

Irlanda

rn

rn

7

rn

rn

3

rn

rn

3

rn

rn

1

rn

rn

5-4

rn

rn

12

rn

rn

Elvetia

rn

rn

6

rn

rn

3

rn

rn

2

rn

rn

1

rn

rn

12-5

rn

rn

11

rn

rn

Georgia

rn

rn

7

rn

rn

2

rn

rn

2

rn

rn

3

rn

rn

7-10

rn

rn

8

rn

rn

Gibraltar

rn

rn

6

rn

rn

0

rn

rn

0

rn

rn

6

rn

rn

2-19

rn

rn

0

rn

rn

15 noiembrie: Elvetia – Georgia, Danemarca – Gibraltar (21:45)
18 noiembrie: Irlanda – Danemarca, Gibraltar – Elvetia (21:45)

rn

Grupa E

rn

21 martie: Slovacia – Ungaria 2-0 (Duda 42, Rusnák 85), Croatia – Azerbaijan 2-1 (Barišić 44, Kramarić 79 / Sheydaev 19)
24 martie: tara Galilor – Slovacia 1-0 (James 5), Ungaria – Croatia 2-1 (Szalai 34, Pátkai 76 / Rebić 13)
8 iunie: Croatia – tara Galilor 2-1 (Lawrence 17-autogol, Perišić 48 / Brooks 77), Azerbaidjan – Ungaria 1-3 (Emreli 69 / Orban 18, 53, Holman 71)
11 iunie: Azerbaidjan – Slovacia 1-5 (Sheydaev 29 / Lobotka 8, Kucka 27, Hamšík 30, 57, Hancko 85), Ungaria – tara Galilor 1-0 (Pátkai 80)
6 septembrie: tara Galilor – Azerbaidjan 2-1 (Pashayev 26-autogol, Bale 84 / Emreli 59), Slovacia – Croatia 0-4 (Vlašić 45, Perišić 46, Petković 72, Lovren 89)
9 septembrie: Azerbaidjan – Croatia 1-1 (Khalilzade 72 / Modrić 11-pen.), Ungaria – Slovacia 1-2 (Szoboszlai 50 / Mak 40, Boženík 56)
10 octombrie: Slovacia – tara Galilor 1-1 (Kucka 53 / Moore 25), Croatia – Ungaria 3-0 (Modrić 5, Petković 24, 42)
13 octombrie: Ungaria – Azerbaidjan 1-0 (Korhut 10), tara Galilor – Croatia 1-1 (Bale 45+4 / Vlašić 9)

rn

rn rn rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

rn

Croatia

rn

rn

7

rn

rn

4

rn

rn

2

rn

rn

1

rn

rn

14-6

rn

rn

14

rn

rn

Ungaria

rn

rn

7

rn

rn

4

rn

rn

0

rn

rn

3

rn

rn

8-9

rn

rn

12

rn

rn

Slovacia

rn

rn

6

rn

rn

3

rn

rn

1

rn

rn

2

rn

rn

10-8

rn

rn

10

rn

rn

tara Galilor

rn

rn

6

rn

rn

2

rn

rn

2

rn

rn

2

rn

rn

6-6

rn

rn

8

rn

rn

Azerbaidjan

rn

rn

6

rn

rn

0

rn

rn

1

rn

rn

5

rn

rn

5-14

rn

rn

1

rn

rn

16 noiembrie: Azerbaidjan – tara Galilor (19:00), Croatia – Slovacia (21:45)
19 noiembrie: tara Galilor – Ungaria, Slovacia – Azerbaidjan (21:45)

rn

Grupa F

rn

23 martie: Suedia – România 2-1 (Quaison 33, Claesson 40 / Keserü 58), Malta – Feroe 2-1 (Nwoko 13, S. Borg 77-pen. / J. Thomsen 90+8), Spania – Norvegia 2-1 (Rodrigo 16, Ramos 71-pen. / King 65-pen.)
26 martie: România – Feroe 4-1 (Deac 26, Keserü 29, 33, Puşcaş 63 / V. Davidsen 40-pen.), Norvegia – Suedia 3-3 (Johnsen 41, King 59, Kamara 90+7 / Claesson 70, Nordtveit 86-autogol, Quaison 90+1), Malta – Spania 0-2 (Morata 31, 73)
7 iunie: Feroe – Spania 1-4 (K. Olsen 30 / Ramos 6, Jesús Navas 19, Gestsson 34-autogol, Gayà 71), Norvegia – România 2-2 (T. Elyounoussi 56, Ødegaard 70 / Keserü 77, 90+2), Suedia – Malta 3-0 (Quaison 2, Claesson 50, Isak 81)
10 iunie 2019: Feroe – Norvegia 0-2 (Johnsen 49, 83), Malta – România 0-4 (Puşcaş 7, 29, Chipciu 34, Man 90+1), Spania – Suedia 3-0 (Ramos 64-pen., Morata 85-pen., Oyarzabal 87)
5 septembrie: Feroe – Suedia 0-4 (Isak 12, 15, Lindelöf 23, Quaison 41), Norvegia – Malta 2-0 (Berge 34, King 45+1-pen.), România – Spania 1-2 (Andone 59 / Ramos 29-pen., Paco Alcácer 47)
8 septembrie: Spania – Feroe 4-0 (Rodrigo 13, 50, Paco Alcácer 90, 90+3), România – Malta 1-0 (Puşcaş 47), Suedia – Norvegia 1-1 (Forsberg 60 / Johansen 45)
12 octombrie: Feroe – România 0-3 (Puşcaş 74, Mitrita 83, Keserü 90+4), Norvegia – Spania 1-1 (King 90+4-pen. / SaúÑíguez 47), Malta – Suedia 0-4 (Danielson 11, S. Larsson 58-pen., 71-pen., Agius 66-autogol)
15 octombrie: Suedia – Spania 1-1 (Berg 50 / Rodrigo 90+2), România – Norvegia 1-1 (Mitrita 62 / Sørloth 90+2), Feroe – Malta 1-0 (Baldvinsson 71)

rn

SPANIA    8     6     2     0     19-5     20

rn

Suedia     8     4     3     1     18-9     15

rn

România     8     4     2     2     17-8     14

rn

Norvegia  8     2     5     1     13-10   11

rn

Feroe      8      1     0     7      4-23

rn

rn

rn

Lasă un răspuns

NOTA: sunt interzise injuriile, incitările la ură ori violență, cuvintele obscene și atacul la persoană. Publicația „Graiul Sălajului” nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revenind integral autorului comentariului. Orice persoană care se consideră prejudiciată de conținutul unui comentariu, are posibilitatea să solicite ștergerea comentariului respectiv, în baza unei cereri în acest sens, transmise pe adresa de email a redacției: graiulsj@unisys.ro

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *