noiembrie 29, 2022

CS Volei Municipal a caştigat in Elveţia şi este cu un pas in sferturile Cupei CEV!

Lausanne UC (Elveţia) – CS Volei Municipal Zalău 1 – 3 (24, -23, -21, -20)
 Vicecampioana României are un parcurs senzaţional în cupele europene. După ce a eliminat titrata Galatasaray, Zalăul s-a impus în faţa celor de la Lausanne UC şi are prima şansă de calificare în faza superioară

Chiar dacă şchioapătă în campionatul intern, acolo unde a obţinut doar două puncte în ultimele două meciuri, CS Volei Municipal străluceşte în Europa. Astfel, într-un meci din optimile Cupei CEV, ce a avut loc aseară în Elveţia, vicecampioana României a trecut destul de uşor de Lausanne, la capătul unui meci ce a durat patru seturi. După această victorie, elevii lui Stoyan Stoev au devenit principalii favoriţi pentru calificarea în sferturile competiţiei!Pentru un meci de cupă europeană, gradul de mobilizare a fost cu totul altul pentru zălăuani, iar acest lucru s-a văzut din primul set, în care gruparea de sub Meseş a fost în avantaj permanent. Ba mai mult, zălăuanii au condus şi la diferenţă, (10 – 7, 13 – 10 sau 17 – 12), dar unele greşeli la finalizare au făcut ca scorul să devină mai strâns. Elveţienii s-au apropiat periculos şi au restabilit egalitatea la 23. Gazdele au avut minge de set la 24 – 23, Zalăul a egalat, însă următoarele două puncte au revenit celor de la Lausanne UC şi scorul a devenit 1 – 0 la general.Setul al doilea a început bine pentru gazde, dar de la 9 – 6, Zalăul a revenit şi a condus cu 16 – 15 la a doua întrerupere tehnică. Din acel moment, Adrian Feher şi colegii săi au jucat mult mai exact, iar setul stop_coloana le-a fost la îndemână. Emoţiile au reapărut pe final, după 21 – 21 şi 23 – 24, dar vicecampioana a închis setul la următoarea minge şi s-a făcut 1 – 1.Sălăjenii au avut un moral excelent pentru setul trei, în care au început ca din puşcă şi au condus cu 5 – 0! Gazdele au solicitat time-out, dar Volei Municipal Zalău nu a mai putut fi ajunsă, astfel că şi-a păstrat în permanenţă un avans liniştitor, iar în cele din urmă s-a impus la 21.Şi în setul patru, vicecampioana României a fost la conducere încă din debut şi a avut 8 – 2 la prima întrerupere tehnică. Diferenţa s-a redus la trei puncte, 16 – 13 pentru zălăuani la al doilea timp de odihnă, însă formaţia pregătită de bulgarul Stoev nu a dat şanse adversarului să se apropie periculos.Elveţienii nu au mai găsit soluţii, în timp ce românii s-a desprins decisiv şi şi-au adjudecat setul la cinci puncte diferenţă. Totodată, gruparea de sub Meseş şi-a adjudecat şi victoria, iar acum mai trebuie să facă un mic pas până la următoarea fază a competiţiei, în returul de la Zalău, programat pe 16 decembrie. Să mai spunem că cel mai bun jucător al partidei de miercuri a fost Marian Bala, cel care a reuşit 20 de puncte, urmat de Ciprian Matei cu 17 puncte.

Lasă un răspuns

NOTA: sunt interzise injuriile, incitările la ură ori violență, cuvintele obscene și atacul la persoană. Publicația „Graiul Sălajului” nu răspunde pentru opiniile postate în rubrica de comentarii, responsabilitatea formulării acestora revenind integral autorului comentariului. Orice persoană care se consideră prejudiciată de conținutul unui comentariu, are posibilitatea să solicite ștergerea comentariului respectiv, în baza unei cereri în acest sens, transmise pe adresa de email a redacției: graiulsj@unisys.ro