Adio, autostrada! Uniunea Europeana ia in calcul sa nu ne mai ofere fonduri pentru infrastructura rutiera

Adio, autostrada! Uniunea Europeana  ia in calcul sa nu ne mai ofere fonduri  pentru infrastructura rutiera

Comisarul european Corina Cretu l-a informat de la Bruxelles pe premierului Viorica Dancila ca ne paste cosmarul dezangajarilor fondurilor europene

rn

Comisarul european cu origini in Salaj, Corina Cretu (PSD), i-a transmis pe 25 aprilie premierului Viorica Dancila si ministrilor Lucian Sova si Rovana Plumb o scrisoare în care îsi exprima îngrijorarea cu privire la riscul dezangajarii fondurilor UE, potrivit documentului prezentat luni de PNL. Comisarul european precizeaza in mesajul transmis guvernului ca tara noastra risca "dezangajari imediate".

rn

"Faptul ca pregatirea proiectelor este foarte slaba si, prin urmare, concentrata pe un numar limitat de investitii, înseamna ca întârzierile înregistrate în implementarea acestor câteva proiecte ar putea conduce la dezangajari imediate în anul respectiv, periclitând astfel nu numai axele prioritare pe transport din cadrul POIM – tinând cont de asteptarile din sfera acestor proiecte si sumele aflate în joc – cât si politica de coeziune în România în general", potrivit documentului.

rn

PNL cere demisia lui Dancila si a ministrilor responsabili

rn

În lumina celor relevate în scrisoarea Corinei Cretu catre Guvern, PNL solicita demisia imediata a premierului Dancila si a celor doi ministri.
"Se vede slaba capacitate de a atrage finantarea pusa la dispozitia tarii noastre prin programul 2014 – 2020, 1,5 miliarde euro alocate România pentru sectorul transporturilor. Sunt convins ca se afla de doua saptamâni pe masa celor doi ministri, dar nu a fost facuta publica. Tonul acestei scrisori e unul imperativ pentru autoritatile de la Bucuresti. Spun foarte clar ca vom pierde bani pentru infrastructura pentru ca autoritatile nu sunt capabile sa preagateasca proiectele. Noi îi cerem doamnei Viorica Dancila sa-si depuna mandatul din fruntea Executivului, iar cu ea sa plece si cei doi ministri Lucian Sova si Rovana Plumb. Esecul nu mai poate fi tolerat", a spus deputatul salajean PNL Lucian Bode, presedintele Comisiei pentru transporturi si infrastructura din Camera Deputatilor, în conferinta de presa de luni în care a fost prezentata scrisoarea Corinei Cretu.

rn

Presedintele PNL Salaj, Lucian Bode, dezvaluie
ca autostrada prin Salaj este lipsita de sansa

rn

"Prin aceasta scrisoare, doamna comisar Corina Cretu se arata extrem de îngrijorata in legatura cu gradul scazut de absorbtie al fondurilor europene destinate infrastructurii de transport din Romania prin POIM 2014-2020, în legatura cu faptul ca pregatirea proiectelor este foarte slaba, aratând totodata faptul ca România nu numai ca nu va atrage mai mult de 35 la suta din fondurile europene disponibile, ci mai mult riscam si dezangajari imediate. Toate acestea nu pot fi ignorate de catre autoritatile guvernamentale iresponsabile de la Bucuresti.
În ceea ce priveste soarta proiectelor mari de infrastructura care vizeaza judetul nostru, si ma refer în primul rând la Autostrada A3 – Autostrada Transilvania, reiese foarte clar din textul scrisorii faptul ca pentru acest exercitiu financiar european doar 4 proiecte au fost depuse spre finantare, în 4 ani, si anume tronsonul de cale ferata Radna – Gurasada – Simeria, autostrada Sebes – Turda faza II, autostrada Câmpia Turzii – Ogra – Târgu-Mures si Magistrala 6 a retelei de metrou din Bucuresti. (…)
În ceea ce priveste viitorul exercitiu financiar 2020-2027, doamna comisar spune foarte limpede faptul ca daca nu ne facem temele cum trebuie acum, si sa nu uitam ca ne aflam la mijlocul exercitiului financiar actual, riscam sa nu convingem partenerii europeni ca meritam mai multi bani. (…)
În ceea ce priveste varianta de ocolire a Municipiului Zalau, un alt obiectiv important pentru judetul nostru, m-am pronuntat în nenumarate rânduri, am avut un dialog cu cei din minister si din CNAIR, iar situatia este neschimbata", spune deputatul salajean Lucian Bode.

rn

Trei salajeni – Lucian Bode, Daniel Buda si Corina Cretu –
s-au intalnit in martie la Bruxelles si au constatat dezastrul

rn

Deputatul salajean Lucian Bode, cu origini in Valcau de Jos, a participat pe 20 martie, la Bruxelles, alaturi de europarlamentarul Daniel Buda, care si el este originar din Salaj, din Romanasi, la o întâlnire de lucru cu Comisarul pentru Politica Regionala al Comisiei Europene, Corina Cretu, si ea salajeanca, din Napradea.
Discutiile s-au axat pe deficientele sectorului de transporturi si infrastructura în ceea ce priveste atragerea fondurilor europene si implementarea proiectelor destinate dezvoltarii acestui sector, atât de important pentru România.
În încheierea discutiilor, deputatul Lucian Bode si comisarul european Corina Cretu au convenit asupra organizarii unei dezbateri pe tema accelerarii implementarii proiectelor de transport cu finantare europeana.
"Îngrijorarile partenerilor europeni în legatura cu capacitatea României de a absorbi fondurile europene destinate dezvoltarii infrastructurii de transport sunt reale, iar obligatia noastra ca stat este sa demonstram ca avem institutii functionale, ca avem resursa umana bine pregatita si, mai presus de toate, ca avem vointa sa deblocam acest sector vital pentru cresterea competitivitatii tarii noastre si pentru relansarea regiunilor mai putin dezvoltate din punct de vedere economic", a declarat deputatul salajean PNL, Lucian Bode.

rn

Autostrada prin Salaj si centura Zalaului raman visuri

rn

Pentru autostrada Transilvania, la care se lucreaza de 14 ani si s-a construit abia in proportie de 13 la suta, autoritatile spera sa o termine în 2026.
În 2004, americanii de la Bechtel au demarat constructia autostrazii Transilvania, în lungime de circa 415 km, care ar trebui sa strabata si judetul Salaj. Dupa 14 ani avem doar 52 km de autostrada finalizati, tronsonul Câmpia Turzii – Cluj, si înca o sectiune, în lungime de circa 64 km, construita în proportie de circa 50 la suta, sectiunea Suplacu de Barcau – Bors; evident, inutila. Pentru tronsonul salajean al autostrazii nu s-a facut niciun demers.
De opt ani avem si un ciot din centura Zalaului finalizat, investitie neutilizabila. Actuala administratie locala incearca din rasputeri sa repuna pe tapet Centura Zalaului si sa caute solutii pentru construirea celor 5 kilometri din tronsonul doi care sa fie legata cu partea care este deja gata, insa nu stim cand se va realiza aceasta investitie.

About Author

Comments

No comments yet. Why don’t you start the discussion?

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *