Duminica trista pentru HC Zalau

6
1594

Corona Brasov - HC Zalau 30 - 26 (14-16)

Corona Brasov si-a revenit dupa mai multe meciuri in care a prestat un joc modest. Echipa de sub Tampa a stralucit din nou, si  s-a impus in disputa cu HC Zalau. Desi HC Zalau a deschis scorul prin Roxana Rob, iar apoi s-a distantat la 6 - 4, brasovencele si-au revenit si au egalat la 8 iar apoi au preluat conducerea 10 - 8. Prima repriza s-a incheiat cu HC Zalau in avantaj, scor 16 - 14, dupa doua goluri inscrise de Larisa Tamas. Brasovencele au intrat mai motivate in teren in a doua repriza si au egalat la 16, iar apoi s-au desprins gratie golurilor lui Georgiana Ciuciulete, Eliza Buceschi si Laura Chiper la 22 - 19. stop_coloana

Cea mai mare diferenta de scor a fost de cinci goluri in minutul 52, cand Brasovul conducea cu 28 - 23. Handbalistele pregatite de profesorul Gheorghe Tadici au incercat sa revina in joc si s-au apropiat de doua ori la trei goluri: 28 - 25, 29 - 26. In final insa, Corona Brasov s-a impus cu 30 - 26.

Pentru HC Zalau cea mai buna marcatoare a fost Ana Maria Dragut cu 11 goluri, urmata de Roxana Rob cu 9 aruncari transformate. De cealalta parte, Eliza Buceschi a marcat de 11 ori, iar Georgiana Ciuciulete de 7 ori.

Pentru fetele pregatite de profesorul Gheorghe Tadici urmeaza o disputa "de foc" in fata echipei SCM Craiova, iar apoi dubla mansa cu Kastamonu in sferturile Cupei EHF.