Sondaj



RSS Feed

Competitie de sah la Simleu, de Ziua Nationala

6 Decembrie 2018

Evenimentul a fost organizat de scoala “Silvania” împreuna cu Primaria si Consiliul Local simleu, iar la start s-au aflat 64 de elevi din oras si din împrejurimi

Cu ocazia Zilei Nationale a României, la simleu Silvaniei au avut loc mai multe manifestari si chiar competitii sportive.
Astfel, împreuna cu Primaria si Consiliul Local, scoala Gimnaziala “Silvania” Simleu Silvaniei a organizat o competitie de sah, la care au participat elevi de la institutiile scolare din orasul de la poalele Magurii, dar si din împrejurimi.
Aflându-ne în Anul Centenarului, organizatorii i-au dat o denumire speciala:?Cupa “Centenarului”.
Competitia s-a desfasurat la finalul saptamânii trecute, iar pentru duelurile de pe cele 64 de patratele de pe tabla de sah s-au înscris… 64 de elevi, pe trei categorii de vârsta: clasa pregatitoare, clasele I – IV si clasele V – VIII (baieti + fete).
La final, toti participantii au primit diplome, iar copiii de pe podium au primit distinctii: primul loc de la cele sase întrecerii a cucerit trofeul, în timp ce ocupantii locurilor doi si trei au primit medalii.
De precizat faptul ca, între cei 12 premianti, si-a facut loc si o eleva din afara orasului, este vorba de Raisa sandor de la scoala Valcau de Jos, cea care a câstigat competitia la categoria clasa pregatitoare.
De adaugat faptul ca oficialii competitiei de la scoala “Silvania” au fost antrenorul de sah – Vasile Ivan, si profesorii de educatie fizica – Mirela Lazar si Barna Krisztian, cei care s-au aflat si în postura de arbitri.

Cupa Centenarului

Categoria clasa pregati

Competitie de sah la Simleu, de Ziua Nationala
toare – fete:
1. Raisa sandor (scoala Gimnaziala Valcau de Jos)
2. Alexandra Ribar (scoala Gimnaziala SILVANIA simleu)
3. Irina Trinca-Rad (scoala Gimnaziala HOREA simleu)

Categoria clasa pregatitoare – baieti:
1. Orgovan Krisztian (scoala Gimnaziala SILVANIA)
2. Magyar Erik (scoala Gimnaziala Bathory simleu)
3. Magyar Alex (scoala Gimnaziala Bathory simleu)

Categoria clasele I – IV – fete:
1. Iulia Vedinas (scoala Gimnaziala SILVANIA simleu)
2. Sara Magyar (scoala Gimnaziala Bathory simleu)
3. Maria Veres-Pop (scoala Gimnaziala SILVANIA)

Categoria clasele I – IV – baieti:
1. David Veres (scoala Gimnaziala Bathory simleu)
2. Losonczi Cristian (scoala Gimnaziala SILVANIA)
3. Kovacs Krisztian (scoala Gimnaziala Bathory)

Categoria clasele V – VIII – fete:
1. Egri Kriszta (scoala Gimnaziala Bathory simleu)
2. Boti Vivien (scoala Gimnaziala Bathory simleu)
3. Daria Zaha (scoala Gimnaziala SILVANIA simleu)

Categoria clasele V – VIII – baieti:
1. Vlad Oros (scoala Gimnaziala SILVANIA simleu)
2. Antonio Bonte (scoala Gimnaziala SILVANIA simleu)
3. Tudor Purghe (scoala Gimnaziala SILVANIA)

Vizualizari 184
Comentarii articol
 (nu este publicat)
NOTA: Sunt interzise injuriile, cuvintele obscene si atacul la persoana.

Site-ul graiulsalajului.ro nu raspunde pentru opiniile postate in rubrica de comentarii, responsabilitatea formularii acestora revine integral autorului comentariului.